Wodociąg w Ostrzeszowie wybudowany został w latach 1916-17 wg projektu Rosenquista z Wrocławia. Przed uruchomieniem wodociągu mieszkańcy Ostrzeszowa czerpali wodę ze studni, które znajdowały się na rynku, na placach i przy wylotowych ulicach. Budynek wieży z 1916 roku (data umieszczona jest w portalu nad wejściem), usytuowany jest przy historycznym szlaku z Poznania na Górny Śląsk.
Centralnym punktem Ostrzeszowa jest nieduży, ale malowniczy rynek czworoboczny o 7 wlotach ulicznych. Pośrodku placu stoi odrestaurowany ratusz - dziś siedziba Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Pierwsze wzmianki o drewnianym ratuszu usytuowanym na placu targowym pochodzą już z XIV wieku, natomiast obecny, murowany obiekt datuje się na 1840 rok.
KOŚCIÓŁ FIL. p. w. św. Wawrzyńca. Proboszcz wzmiankowany 1413. Obecny kościół wzniesiony 1820-l. Orientowany. Konstrukcji szachulcowej, potynkowany. Jednonawowy. Krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od pn. Szersza nawa z przybudówką od zach. w kształcie niskiej wieży drewnianej, konstrukcji słupowej, szalowanej deskami.
Wśród pomnikowych okazów olszy czarnej znajduje się kościół św. Mikołaja, pobudowany z drewna modrzewiowego w 1758 r. (data na chórze muzycznym) na miejscu dawnego, rozebranego kościółka we wsi Bertuldów, która do końca XVIII wieku była osobnym osiedlem, a obecnie jest częścią Ostrzeszowa. Pierwsza wzmianka o poprzednim kościele pochodzi z 1659 r. Podobno dawniej główny późnogotycki ołtarz, w którym znajdowały się figury świętych: Wojciecha, Stanisława i Mikołaja, był zamykany przez dwa boczne skrzydła.
Za czasów panowania Króla Kazimierz Wielkiego w średniowiecznym Ostrzeszowie wybudowano kościół. Akt erekcyjny wydany został w czwartek po Popielcu w 1353r. Początkowo zbudowano tylko prezbiterium i "starą" zakrystię, w 1360r. dobudowano nawę kościoła. Według akt plebanii kościół farny został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Po zniszczeniach - pożar w końcu XV wieku i najazd szwedzki (połowa XVII w.) - kościół odbudowano w latach 1721-1723. W 1939r. w oknach założono witraże w stylu gotyckim.
W 1629 r. zjazd szlachty wieluńskiej uchwalił założenie klasztoru dla zakonu bernardynów na miejscu kościółka pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Pierwszy kościół i klasztor fundatorzy wybudowali w roku 1638. Zabudowania te zostały spalone w czasie najazdu szwedzkiego w roku 1656. Obecne założenie klasztorne powstało w latach 1710 – 1740, a kościół konsekrowano w roku 1741. Na pamiątkę tego wydarzenia przy murowanym płocie posadzono lipę, która była pomnikiem przyrody i do 2001r. zdobiła obejście klasztoru.
Strona 1 z 2
![]() |
Administrator: Gabryś Andrzej |
Administrator: Widerski Sławomir |