Centralnym punktem Ostrzeszowa jest nieduży, ale malowniczy rynek czworoboczny o 7 wlotach ulicznych. Pośrodku placu stoi odrestaurowany ratusz - dziś siedziba Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Pierwsze wzmianki o drewnianym ratuszu usytuowanym na placu targowym pochodzą już z XIV wieku, natomiast obecny, murowany obiekt datuje się na 1840 rok.
W latach 1997-1998 przeprowadzono prace w zakresie wymiany nawierzchni rynku na stylową kostkę granitową, z której przed wejściem do ratusza ułożono herb Ostrzeszowa, wymieniono oświetlenie uliczne montując klasyczne latarnie, ustawiono kute ławki.
Kolejnym krokiem do upiększenia wizerunku ostrzeszowskiego rynku było odnowienie elewacji ratusza, wymiana dachówki, zamontowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, a w 2007 roku remont generalny obiektu. Prace renowacyjne objęły instalacje elektryczne, tynki wewnątrz budynku, podłogi i posadzki, wzmocnienie stropów w dwóch pomieszczeniach, zakup stylowego umeblowania. W salach muzealnych na poddaszu budynku uaktualniono trzy stałe ekspozycje: Oficerowie norwescy w Ostrzeszowie - Oflag XXI C, Twórczość Antoniego Serbeńskiego, Dary Ignacego Mosia.
Swoisty eklektyzm architektoniczny kamienic okalających ratusz, stylowe latarnie i nawierzchnia brukowa, letnie ogródki kawiarniane i coroczna bożonarodzeniowa choinka z niezliczoną ilością światełek, sprawiają, że ostrzeszowski rynek to miejsce niezwykłe o każdej porze roku, pełne niepowtarzalnego uroku, ulubione miejsce spotkań i spacerów.